İmplant nedir? 

 Eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini kazandırmak amacıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyum vidalardır. Bu vidaların üzerine yerleştirilen kron, köprü gibi hastanın endikasyonuna uygun diş protezleriyle eksik olan yapıların yeri doldurulur.

Hangi durumlarda İmplant uygulanabilir? Herkese implant uygulanabilir mi?

 Çene kemiğinin yapısına ve anatomik oluşum yakınlıklarına göre tek diş eksikliklerinde uygulanabildikleri gibi total dişsiz bir kişiye de uygulanabilir. İmplant uygulanacak bölgede yeterli kemik miktarı yoksa çeşitli kemik greftleri(tozlarıyla) yeterli bir alan elde edilir ve bunu takiben implant yerleştirilir. Herhangi bir üst yaş limiti yoktur. 

İmplant yaptırırken acı duyar mıyım?

 Hekimin uygulayacağı uygun anestezi ile hastanın işlem sırasında hiçbir ağrı duyulmaması sağlanır. İşlem sonrası hafif bir ağrı hissedilme ihtimali olabilir ve bunun için uygun bir ağrı kesici verilir. Birkaç günün sonunda varlığını hissetmemeye başlayacaksınız.

İmplant nasıl uygulanır?

 Hastanın öncelikle genel sağlık durumu değerlendirilir ve ağız içi muaynesi yapılır. 3D radyografik görüntü ve panaromik görüntü yardımıyla mevcut kemiğin implant için uygunluğu değerlendirilir. Ön planlama gerçekleştikten sonra lokal anestezi altında işleme başlanır. Çene kemiğinde implant için uygun yuvalar açılarak yerleştirilir ve dikiş atılarak işlem sonlandırılır. İşlemden 1 hafta sonra dikişler alınır ve kontrol muaynesi yapılır. İşlem sonrası 2-4 ay arası bir sürede implantın kemikle kaynaşması beklenir. Normal seyreden bu işlemleri takiben sabit protez prosedürlerine geçilerek hastaya sağlıklı bir ağız yapısı kazandırılır.  

Başarı oranı nedir? Ömrü ne kadardır?

 Başarı oranı yüzde 90-98 düzeyinde olup her vakanın da kendi içerisinde değerlendirilimesi gerektiği unutulmamalıdır! Hekim tavsiyelierine uyulmasına ve iyi bir oral hijyene sahip olunmasına bağlı olarak ağıza iyi uyumlanmış bir implantın ömrü çok uzun olacaktır.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

 Hastanın estetik kaygılarını giderir ve fonksiyon kayıplarını düzeltir. Dişsiz kalan bölgelerde hızlı bir kemik kaybı söz konusudur ve geri kazandırılan fonksiyon sayesinde bu durum önlenmiş olur. Sindirimin ağızda başladığını unutmamak gerek. İmplant sayesinde çiğneme fonksiyonun yerine getirilmesiyle diğer sindirim sistemi organlarında oluşabilecek sorunların da önüne geçilmiş olur. 

İmplant Tedavisi ortalama ücreti nedir?

 Kullanılan markaya göre ücretler değişkenlik göstermektedir. Size uygun implant marka ve adetine karar verebilimek için siz değerli hastalarımızı kliniğimize bekleriz.